fbpx
25 maja 2022 Maciej

Pięć rzeczy, które powinieneś zobaczyć w Alpach Julijskich

Słowenia wciąż wydaje się krajem traktowanym po macoszemu przez polskich turystów. Niesłusznie, bo to przepiękny kraj z naprawdę magicznym rejonem – Alpami Julijskimi. To majestatyczne i tajemnicze pasmo górskie. Będąc już w Alpach Julijskich grzechem byłoby ich nie zwiedzić i poznać bliżej. Oto pięć miejsc, które powinieneś zobaczyć wybierając się do tego rejonu.

1. Triglav – święta góra Słoweńców

Triglav o zachodzie słońca

To najwyższa góra Słowenii oraz całych Alp Julijskich. Nazwa Triglav związana jest z wierzeniami słowiańskimi z okresu wczesnego średniowiecza. Według nich na szczycie miał swoją siedzibę potężny Trzygław – pogański bóg wody, ziemi i podziemi. Dla Słoweńców to święta góra, a jej wizerunek znajduje się w godle państwowym. W sezonie letnim jest oblegana niczym polski Giewont, a do popularyzacji tej góry przyczynił się ksiądz Jakob Aljaž. Ciekawostką jest, że w 1889 roku odkupił szczyt góry, by ten został w rękach Słoweńców. Z jego inicjatywy powstało wiele ścieżek spacerowych, a także schronisko pod samym szczytem góry.

2. Dolina Vrata – piękne drzwi do gór

Dolina Vrata – zielone wrota prowadzące do Triglava

Dolina Vrata jest jedną z najpiękniejszych alpejskich dolin w Słowenii. Zaczyna się w miejscowości Mojstrana, a jej koniec znajdziemy w północnej ścianie Triglavu. Na końcu doliny mieści się
Aljažev dom v Vratih pełniący rolę schroniska. Jednoczenie jest to najpopularniejszy punkt wyjścia na okoliczne szczyty. Środkiem doliny płynie Triglavskia Bistrica, której kolor po prostu zachwyca. Vrata to po słoweńsku drzwi, a sama dolina jest drzwiami do wejścia na Triglav. W dolinie znajduję się kolejna atrakcja, której po prostu nie można przegapić.

3. Pericnik – wyjątkowy wodospad

Wodospad Pericnik to tak naprawdę… dwa wodospady! Górny Pericnik ma 16 metrów wysokości, a Dolny aż 52 metry! Największą atrakcją Pericnika jest to, że można go obejść dookoła i z każdej strony obejrzeć. Woda spada na skały z robiącym wrażenie hukiem, a jeśli dopisze szczęście oraz
pogoda – pojawi się tęcza. Widok jest wtedy oszałamiający! Jeśli chcieliście być kiedyś wewnątrz wodospadu to nie znajdziecie lepszego miejsca w tej części Europy aby to zrobić.

4. Jezioro Zelenci – turkus, który hipnotyzuje

Magiczny turkus Zelenci

Turkusowe jezioro znajdujące się w rezerwacie przyrody jest absolutnym must see wizyty w Słowenii. Trudno nie ulec urokowi Zelenci, które w blasku słońca mieni się chyba we wszystkich odcieniach błękitu i zieleni, tworząc niesamowitą mozaikę barw. Żadne zdjęcie nie odda piękna tego widoku. Niedaleko jeziora stoi wieża widokowa, a na samym Zelenci znajduje się wiele pomostów z których nie będziecie chcieli zejść, patrząc w hipnotyzującą taflę jeziora. To jedno z najbardziej instagram-friendly miejsc w Słowenii. Nazwa rezerwatu przyrody Zelenci oznacza „zielony” w języku słoweńskim i została zainspirowana właśnie tym magicznym jeziorem.

5. Vrsic – najwyższa górska droga Słowenii  

Przełęcz Vrsic to najwyżej położona przejezdna w obie strony przełęcz w słoweńskich Alpach Julijskich. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1611 m n.p.m. i jest łącznikiem między dwiema turystycznymi miejscowościami: Kranjską Gorą na północy i Trentą na południu. Przełęcz ma aż pięćdziesiąt 180-stopniowych zakrętów, więc będziecie cieszyć się, że to nie wy jesteście kierowcami! Widoki ze szlaku którym pójdziemy co chwilę powodują opad szczęki, a prawdziwy zachwyt wywoła zachód słońca obserwowany ze wzgórza z widokiem na panoramę Triglavskiego Parku Narodowego.

Alpy Julijskie to naprawdę niesamowite, pełne urokliwych miejsc pasmo górskie, które warto zwiedzić w każdy możliwy sposób: spacerem, biegiem, samochodem i rowerem. Z nami zrobisz to podczas jednego, pełnego wrażeń wyjazdu. Wyprawa na Julian Alps Trail Run z innymi Łowcami Przygód to nie tylko udział w kultowym biegu, ale też możliwość zwiedzenia tych wszystkich magicznych miejsc.

Udostępnij ten wpis

Facebook