fbpx
2 sierpnia 2022 Maciej

Biwakowe ABC – jaki namiot wybrać?

Biwakowe ABC to cykl artykułów który powstał, aby ułatwić wam podróżowanie! W czasie wojaży często pełni rolę drugiego domu – czym więc kierować się przy wyborze namiotu tak, abyśmy czuli się w nim komfortowo i wygodnie? Przeczytajcie na co koniecznie zwrócić uwagę, zanim ruszycie na biwak.

Biwakowe ABC – namiot tunelowy, czy kopułowy

Namioty kopułowe są z każdej strony aerodynamiczne, więc dzięki temu przy jakiejkolwiek zmianie wiatru wasz drugi dom zawsze będzie dobrze ustawiony do jego kierunku, a cała konstrukcja będzie bezpieczniejsza. Dużym plusem tego rodzaju namiotów jest to, że stoją one niezależnie, bez konieczności przytwierdzania do podłoża. Namiot kopułowy będzie więc odpowiedniejszy tam, gdzie teren jest twardszy, czy bardziej skalisty. Namioty tunelowe są z kolei lżejsze więc jeśli podczas waszej wyprawy liczy się każdy kilogram – zwróćcie uwagę na ten rodzaj. Trzyosobowy może ważyć nawet jedynie 2,5 kilograma.

Biwakowe ABC


Biwakowe ABC – wielkość namiotu

Jeśli w podróż wybieracie się sami – zdecydujcie się raczej na namiot dwuosobowy i analogicznie – podróżując we dwójkę lepiej wziąć ze sobą „trójkę”. Jeśli nie ogranicza was waga to dodatkowe miejsce zawsze się przyda. Dobrze, jeśli wasz namiot będzie wyposażony w przedsionek – to idealne miejsce na przechowywanie plecaka, brudnych, przemoczonych butów, czy innych rzeczy, które mogą zagracić powierzchnię mieszkalną. Koniecznie wybierzecie taki namiot, który posiada dwa wejścia – nocując z towarzystwem ułatwi to wchodzenie i wychodzenie.

Namiot vs woda

Podróżnik musi być przygotowany na każdą ewentualność. Biwakując w leśnej głuszy możesz być zaskoczony przez ulewny deszcz, czy burzę – na to nie ma rady. Jeśli więc nie chcesz nagle obudzić się w namiocie pełnym wody i przemoczonego ekwipunku musisz zaznajomić się z pojęciem wysokości słupka cieczy. To nic innego jak wskaźnik wodoszczelności namiotu, wyrażana w milimetrach. Dla przykładu, jeśli na twoim namiocie widnieje oznaczenie „1500 mm” to znaczy, że tkanina z której wykonany jest namiot zacznie przepuszczać wodę przy wysokości słupa wody 150 centymetrów.
Przy wyborze namiotu zwróć uwagę, żeby jego wodoszczelność była na poziomie 3000 mm, a przy podłodze – 6000mm. 

Łatwość rozkładania

Podczas biwaku na pewno nie chcesz tracić zbyt dużo czasu na rozbijanie swojego obozu – szczególnie, kiedy każdego dnia podróżujesz. Kupując namiot pamiętaj, że należy sprawdzić z jakiego materiału wykonane są tyczki. Tych z włókna szklanego nie polecamy. Drugim materiałem używanym do produkcji tyczek jest duraluminium – zdecydowanie mocniejszy, lżejszy i dużo bardziej elastyczny materiał. Tyczki z duraluminium montuje się dużo łatwiej i – co bardzo ważne – nie pękają one przy niskich temperaturach. Pękająca tyczka może z łatwością przebić powłokę namiotu!

Biwakowe ABC


Jeśli stoicie przed wyborem – śledzie, czy szpilki to zdecydowanie polecamy te pierwsze, najlepiej wykonane z aluminium. Śledzie nie wyginają się podczas wbijania ich nawet w twardą powierzchnię i są bardzo lekkie.

Wentylacja namiotu

Budząc się w waszym namiocie, kiedy na zewnątrz zapowiada się ciepły dzień, na pewno nie chcecie czuć kropel kąpiącej wody na twarz, śpiwór i pozostały ekwipunek. Żeby para wodna nie skraplała się na wewnętrznej powłoce namiotu należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Już podczas kupowania namiotu powinieneś zwrócić uwagę, czy na szczycie kopuły posiada on otwory wentylacyjne. Powinien być wyposażony również w moskitierę. Wtedy możesz zostawić uchylone wejście i nadal być zabezpieczonym przed insektami. Jeśli twój namiot posiada dwa wejścia i dzięki temu stworzysz lekki przeciąg osiągniesz bardzo dobre warunku do spania.

Biwakowe ABC


Dobry namiot kupisz już za około 500 złotych, ale jeśli chcesz żeby ten zakup starczył ci na lata biwakowania musisz liczyć się z kosztem rzędu od 1000 do 1500 złotych. Jeśli myślisz o częstym biwakowaniu – warto wydać trochę więcej.