fbpx
16 sierpnia 2022 Maciej

Biwakowe ABC – wybór plecaka

Biwakowe ABC to cykl artykułów który powstał, aby ułatwić wam podróżowanie!
Plecak to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, element wyposażenia niezbędnego do biwakowania. Dziś powiemy wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka wyprawowego.

Biwakowe ABC – pojemność plecaka

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieje plecak uniwersalny. Jeśli wybierasz się na wycieczkę jednodniową, bądź szykujesz wyprawę na weekend to w zupełności starczy plecak o pojemności około 40 litrów. Jeśli jednak ruszasz w nieznane i mało dostępne tereny, znikasz z radaru cywilizacji na kilka bądź nawet na kilkanaście dni – koniecznie musisz zaopatrzyć się w plecak o pojemności nawet 80 litrów. Sam przeanalizuj, co będzie ci potrzebne podczas wyprawy, pamiętaj jednak, że od przybytku głowa nie boli – lepiej mieć więcej pustego miejsca w plecaku niż nie móc spakować apteczki, czy rzeczy na zmianę. 

Biwakowe ABC – wygoda użytkowania plecaka

Aby twój kręgosłup jak najmniej odczuł godziny z plecakiem musisz pamiętać o odpowiedniej dystrybucji całego ciężaru. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę? Na pewno na pas biodrowy – ciężki plecak paradoksalnie niesie się na biodrach, nie na plecach. Pas powinien być gruby, sztywny i miękki od strony wewnętrznej. Producenci często korzystają z gąbki, która dobrze przylega do bioder. 

Biwakowe ABC


Drugim, równie ważnym elementem plecaka są szelki. W twoim plecaku powinieneś mieć możliwość regulacji ich wysokości, tak żeby idealnie dopasować go do twojego wzrostu. Jeśli takiej regulacji nie ma – sprawdź dokładnie, czy jest on dla ciebie odpowiedni. Dodatkowo szelki powinny posiadać pas na wysokości klatki piersiowej, który będzie zapobiegał zsuwaniu się ich z ramion.

Z jakiego materiału powinien być wykonany plecak?

W dzisiejszych czasach można znaleźć mnogość tkanin używanych do produkcji plecaków, od nylonu po poliester. Naszym zdaniem najlepszym materiałem jest używana od lat cordura. Jeśli istniała kiedyś tkanina do zadań specjalnych to jest nią właśnie cordura. Jest to materiał stworzony z włókien poliamidowych, które zostały pokryte teflonem.

Biwakowe ABC


Nieważne na jaki materiał postawisz, koniecznie sprawdź jego opis. Musi tam pojawić się litera D poprzedzona liczbą. Oznacza to ilość przędzy na miarę danej powierzchni materiału. Im większa liczba przędzy tym materiał jest grubszy i wytrzymalszy na rozciąganie, rozcięcia czy rozerwania. Pamiętajcie, że każdy materiał w końcu przemaka, dobrze więc mieć dodatkowo wodoodporny pokrowiec. W niektórych modelach jest on fabrycznie zintegrowany z plecakiem, w innych jednak należy go dokupić. 

Funkcjonalność plecaka

W przypadku plecaków wyprawowych nie powinieneś potrzebować więcej niż dwie komory. Dwie to optymalna liczba. Niektóre plecaki mają możliwość zwiększania głównej komory, a tym samym – pojemności. W zależności od modelu może to być nawet kilkadziesiąt litrów. Dużym ułatwieniem jest możliwość dostania się do plecaka od przodu. Jeśli potrzebna rzecz znajduje się na samym dnie komory pozwala to na łatwy i szybki dostęp do niej.

Biwakowe ABC


Niezbędne mogą być też szlufki znajdujące się na zewnętrznej powierzchni plecaka. Dzięki nim możesz przytwierdzić do niego dodatkowy ekwipunek, jak karimata, czy śpiwór. 

Ile pieniędzy wydasz na dobry plecak wyprawowy? Od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Polecany przez naszego eksperta od biwakowania, Marcina Szymańskiego, plecak Berghaus Vulcan to wydatek rzędu kilkuset złotych z kolei aby zaopatrzyć się w Karrimor Sabre 80-130 musimy liczyć się z wydatkiem ponad tysiąca złotych. 

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z SERII

BIWAKOWE ABC - JAKI NAMIOT WYBRAĆ
PRZECZYTAJ
BIWAKOWE ABC - WYBÓR PLECAKA
PRZECZYTAJ
Previous slide
Next slide