fbpx

MAGICZNE LOFOTY W NORWEGII

Rejs jachtem, trekking i obserwacja zorzy polarnej

TERMIN

27.02-8.03.2023

LICZBA MIEJSC

Max. 10 osób

zapisanych
7

Lofoty słyną ze stromych szczytów górskich, które wręcz wystrzeliwują z wody. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Norwegii. 

Z nami odkryjesz ten archipelag z dwóch perspektyw: morskiej żeglugi na nowoczesnym jachcie oraz górskich trekkingów, podziwiając przy tym malownicze panoramy Lofotów. 

Przypadkowy Norweg zapytany o najpiękniejsze miejsce na stałym lądzie  bez wahania odpowie, że są nim Lofoty. Ten niesamowity, ciągnący się na 112 km archipelag znajduje się w północno-zachodniej części Norwegii, na Morzu Norweskim.

To miejsce, gdzie wąskie fiordy wcinają się pomiędzy ostre, postrzępione i strzeliste bryły masywów górskich, dając spektakularne widoki. Skały powstałe 3 miliardy lat temu oszałamiają swym majestatem.

Przycupnięte nad wodą rorbuer – drewniane, kolorowe domki zbudowane na skałach lub palach wbitych w dno zatok, swą żywą barwą wspaniale kontrastują ze spokojną szarością, zielenią i bielą tła.

Lofoty to również kraina smaków i zapachów. Dominuje ryba, szczególnie dorsz. Czy  suszony czy świeży – zwłaszcza własnoręcznie złowiony – warto go spróbować. Nigdzie indziej nie będzie tak smaczny. 

Nie sposób nie wspomnieć o iście norweskim przysmaku: cynamonowej bułeczce. Będzie okazja jej skosztować wraz z aromatyczną kawą w miejscowych kawiarniach. Na uwagę zasługuje również hamburger z renifera i wiele innych lokalnych specjałów.

 

Nasza wyprawa łączy w sobie żeglarstwo i trekkingi. 

Dzięki jachtowi jesteśmy w stanie dopłynąć do wszystkich miejsc, w tym niedostępnych od strony lądu. Będziemy oglądać je z pięknej morskiej perspektywy, możemy łowić ryby, obserwować orły oraz inne dzikie zwierzęta, ale kiedy dopłyniemy do portu to czas na lądzie wykorzystujemy do zwiedzania i trekkingów do najciekawszych miejsc. A na Lofotach jest co oglądać. 

Zima to również czas w którym często niebo barwione jest przepięknymi zorzami polarnymi. Z tego również słyną Lofoty, co tylko podkreśla magię tego archipelagu. 

Do prowadzenia wypraw na Morzu Północnym konieczny jest odpowiednio przygotowany jacht. 

Nasza jednostka wyposażona jest w stalowy, masywny kadłub, zaawansowane systemy łączności i bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu dużego komfortu. Na jachcie znajdują się trzy kabiny 2 – osobowe oraz dwie 3 – osobowe, 2 łazienki (jedna wyposażona w prysznic), duża kuchnia, kuchenka z piekarnikiem, 3 lodówki, zabudowany kokpit i ogrzewanie.

To jednostka o długości 17,5 m i szerokości 4,5 m prowadzona przez polskiego kapitana z wieloletnim doświadczeniem żeglugi w Arktyce. 

PRZYGODY I MIEJSCA, KTÓRE ODKRYJEMY


Å - najkrótsza nazwa miejscowości na świecie

Ta mała wieś jest ostatnią miejscowością wyspy Moskenesoya i całego archipelagu Lofotów. Znajdziemy w niej Muzeum Wiosek Rybackich, gdzie można przyjrzeć się produkcji tranu oraz sztokfisza.


Nusfjord – jedna z najstarszych wiosek rybackich w Norwegii

Mówi się, że Nusfjord to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie. To tutaj czerwone fasady drewnianych domków na palach, w konfrontacji błękitem wody i monumentalnością otaczających gór, tworzą wyjątkowy klimat. To również jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich w całej Norwegii.


Henningsvær - "Wenecja Północy"

Nadbrzeżne domy na palach, w połączeniu z licznymi kanałami oraz wąskimi i krętymi uliczkami, czynią Henningsvær „Wenecją Północy”. Wioska jest przykładem świetnie zachowanej kultury społeczeństw rybackich. Popularnością cieszą się tu wyroby z wełny, sięgające setek lat tradycji. To tutaj znajduje się jedyny w swoim rodzaju stadion piłkarski, okrzyknięty najpiękniej położonym na świecie.


Svolvær - stolica Lofotów

Miasteczko usytuowane nad Morzem Norweskim, z dziesiątkami kolorowych domków, konkrastujących na tle stromych i surowych masywów górskich, których wierzchołki wzbijają się ponad tysiąc metrów ponad poziom morza. Pomiędzy nimi wcinają się malownicze fiordy. Całość tworzy unikalną i niezwykle widowiskową wizytówkę Lofotów.


Reine - magiczna panorama Lofotów

Symbol Lofotów, usytuowany niemal na samym końcu archipelagu. Największą atrakcją jest jednak widok na Reine z góry.


Trollfjorden - majestat Lofotów w pełnej krasie

Wąski, głęboki fiord, otoczony strzelistymi i ośnieżonymi skałami, sięgającymi do wysokości 1100 m, spomiędzy których wytryskują liczne wodospady. Wąskie ujście Trollfjord ma miejscami tylko 100 metrów, co w połączeniu ze strzelistymi skałami, robi niezwykłe wrażenie. Przez tę wąską i majestatyczną szczelinę przepłyniemy naszym jachtem.


Obserwacja zorzy polarnej

Lofoty to najlepsze miejsce do obserwacji zorzy polarnej w całej Norwegii - w końcu im dalej na północ, tym większa szansa na spotkanie z tym wyjątkowym zjawiskiem. Każdy, kto na żywo widział zorzę powie, że ta chwila ma w sobie coś mistycznego: to ten moment kiedy niebo rozświetlone setkami barw zdaje się tańczyć na ciemnym niebie, przyjmując rozmaite formy i kolory.


Łowienie ryb, wypatrywanie orek i orłów na otwartych wodach

Lofoty to również bogactwo życia, zwłaszcza tego ukrytego pod wodą. Wypłyniemy na szerokie wody, by przy odrobinie szczęścia, spotkać orki, która są uważane za najbardziej społeczne walenie. Możemy być świadkami ich zabaw i łowów. Sami również wcielimy się w łowców. Nic w Norwegii nie smakuje bowiem lepiej niż świeży i własnoręcznie złowiony dorsz. Krążące wokół górskich szczytów orły bieliki to dość powszechny widok na Lofotach. Będziemy wypatrywać tych wielkich i drapieżnych władców przestworzy.

PLAN WYPRAWY NORWEGIA LOFOTY

Realizacja prezentowanego programu będzie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. To w końcu Arktyka, więc trzeba mieć na uwadze, że kolejność poszczególnych etapów wyprawy może ulec zmianie, a niektóre punkty mogą zostać niezrealizowane. 

Bazując na naszym doświadczeniu, możemy zapewnić, że spędzimy czas intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji. 

DLACZEGO WARTO JECHAC RAZEM Z NAMI?

CENA WYPRAWY NORWEGIA LOFOTY

4990
4700 PLN PROMOCJA
 • + bilet lotniczy (około 2000-2500 PLN)
PROMOCJA

CENA OBEJMUJE

CENA NIE OBEJMUJE

LIDER WYPRAWY

MARCIN SZYMAŃSKI

Pomysłodawca i współzałożyciel Sport Adventure. Były żołnierz z dwudziestopięcioletnim stażem służby. Weteran misji w Afganistanie i Iraku.  Sportowiec – amator, ulubione dyscypliny to bieganie i triathlon. Jachtowy sternik morski, prowadził rejsy na Bałtyku, Adriatyku i morzu Śródziemnym.

Prywatnie miłośnik urody świata, którą najczęściej kontempluje pod żaglami. Organizator i uczestnik rejsów morskich. Siła spokoju, człowiek o mocnym kręgosłupie i mocnych nerwach. Koneser pizzy w każdej postaci. 

Jeśli masz pytania odnośnie wyjazdu,
skontaktuj się bezpośrednio z liderem

KAPITAN JACHTU

MAREK RAJTAR

„Moje podróże sięgają obu krańców świata i są najcenniejszą częścią mojego życia, poza żoną i czwórką dzieci”. 

Na co dzień zamieszkuje Kraków, jednak ostatnimi czasy często obiera kierunki północne, a szczególnie zakochany jest w Svalbardzie, gdzie zajmuje się badaniami struktury lodowca i jego przemieszczaniami, w autorskim projekcie ” 10 lodowców”. 

Żeglarz, kapitan, fotograf – laureat nagród takich jak Kolosy 2021, wyróżniony w kategorii żeglarstwo, laureat głównej nagrody w roku 2022 w konkursie fotograficznym Pantaenius Jacht Photo. 
Dokładnie 15.09.2021 osiągnął granicę lodu w żegludze na północ, 82° 23′ N, również w roku 2021 dwukrotnie opłynął Spitsbergen, wraz z eksploracją najbardziej północnej części Svalbardu. 

Uprawnienia i certyfikaty:

 • Kapitan jachtowy, 
 • Instruktor żeglarstwa
 • BVLOS – operator bezzałogowych statków powietrznych
 • Posiada pozwolenie na broń 

Chcesz przeżyć przygodę życia?

Zapisz się na wyprawę na Lofoty w Norwegii

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, a my zajmiemy się resztą

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Nr Telefonu (wymagane)

   TAK

  Zapoznałem/am się z treścią Regulaminu oraz Warunkami Uczestnictwa i akceptuję ich postanowienia. Zostałem/am poinformowany, że szczegóły na temat przetwarzania moich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności oraz RODO.

   TAK

  Wyrażam zgodę na wykorzystywanie podanego przeze mnie numeru telefonu oraz adresu e-mail dla celów marketingu bezpośredniego przez Sport Adventure s.p. z.o.o. w siedzibie w Prądniku Korzkiewskim. Zostałem poinformowany, że zgoda jest dobrowolna i może być wycofana w każdym momencie.