fbpx

WYPRAWA DO NORWEGII

obserwacja wielorybów - zorza polarna - rejs jachtem - trekkingi

TERMINY

3-10.12.2023
10-17.12.2023

Wyprawa łączy w sobie żeglarstwo i trekkingi po najpiękniejszych miejscach północnej Norwegii. 

Będziemy podziwiać panoramę koła podbiegunowego z morskiej perspektywy. Kiedy dopłyniemy do brzegu, ruszymy na zwiedzanie norweskich miasteczek. Dzięki jachtowi dotrzemy do prawdziwie dziewiczych terenów, niedostępnych od strony dróg lądowych. 

Zobaczysz miejsca, gdzie wąskie fiordy wcinają się pomiędzy ostre, postrzępione i strzeliste bryły masywów górskich, tworząc spektakularne widoki. Morze pozwoli dostrzec Ci tę panoramę w pełnej okazałości. 

Zima to również czas, w którym niebo barwione jest przepięknymi zorzami polarnymi, które będziemy podziwiać w miejscach bez sztucznego światło dookoła – to gwarancja najpiękniejszych spotkań z tym wyjątkowym zjawiskiem!

Norwegia to dom dla wielu dzikich zwierząt. Orki i wieloryby to jedne z największych i najwspanialszych stworzeń morskich, które będziesz obserwować z bliska w naturalnym środowisku.

Poruszamy się po miejscach, gdzie od lat można się z nimi spotykać. Wszystko to w otoczeniu przepięknych, strzelistych gór, odcinających się od błękitu morza. 

Do prowadzenia wypraw na Morzu Północnym konieczny jest odpowiednio przygotowany jacht. 

Nasza jednostka wyposażona jest w stalowy, masywny kadłub, zaawansowane systemy łączności i bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu dużego komfortu. Na jachcie znajdują się trzy kabiny 2 – osobowe oraz dwie 3 – osobowe, 2 łazienki (jedna wyposażona w prysznic), duża kuchnia, kuchenka z piekarnikiem, 3 lodówki, zabudowany kokpit i ogrzewanie.

To jednostka o długości 17,5 m i szerokości 4,5 m prowadzona przez polskiego kapitana z wieloletnim doświadczeniem żeglugi w Arktyce. 

PRZYRODA I MIEJSCA, KTÓRE ODKRYJEMY


Tromsø - Paryż Północy

To największe miasto obszaru podbiegunowego w całej Skandynawii. Leży około 350 km na północ od koła podbiegunowego, ma tę samą szerokość geograficzną co północna Alaska. Stąd ruszali na wyprawy Fridtjof Nansen i Roald Amundsen.

Nazywane jest Bramą Arktyki, Miastem Oceanu Arktycznego i „Paryżem Północy”.


Skjervøy - "stołówka dla orek"

Jest typową wioską rybacką, umiejscowioną na wyspie w otoczeniu wysokich szczytów wpadających bezpośrednio do morza. Skjervøy to miejsce ławic śledzi, a za nimi podążają całe stada orek, które będziemy obserwować podczas żerów i zabaw na morzu.


Obserwacja zorzy polarnej

Północ Norwegii to idealny obszar do obserwacji zorzy polarnej w całej Norwegii - w końcu im dalej na północ, tym większa szansa na spotkanie z tym wyjątkowym zjawiskiem. Każdy, kto na żywo widział zorzę powie, że ta chwila ma w sobie coś mistycznego: to ten moment kiedy niebo rozświetlone setkami barw zdaje się tańczyć na ciemnym niebie, przyjmując rozmaite formy i kolory.


Łowienie ryb, wypatrywanie wielorybów i humbaków

Norwegia to również bogactwo życia, zwłaszcza tego ukrytego pod wodą. Wypłyniemy na szerokie wody, by spotkać wieloryby i orki, która są uważane za najbardziej społeczne zwierzęta morskie. Będziemy świadkami ich zabaw i łowów.

Sami również wcielimy się w łowców. Nic w Norwegii nie smakuje bowiem lepiej niż świeży i własnoręcznie złowiony dorsz.


Sommarøy - arktyczne Malediwy

Piaszczyste białe plaże, turkusowa woda, domki z lofockich klimatów, a to wszystko owiane arktyczną aurą i niebem pomalowanym zorzą polarną.

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Sommarøy należą do grona najszczęśliwszych Norwegów. Fama głosi, że wystąpili do rządu o ustanowienie tu strefy bezczasowej - i wcale im się nie dziwimy. Tu również można zobaczyć jak z falami walczą arktyczni surferzy.


Wioska Saamów (Lapończyków) - miejsce, gdzie czas się zatrzymał

Jako, że kultura Saamów zawsze związana była z hodowlą reniferów, będziesz miał możliwość zobaczenia ogromnego stada, liczącego około 200 osobników. Karmimy to majestatyczne, ale niezwykle łagodne zwierzęta. Udasz się również na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem.

W lavvo, Saamowie częstują nas ciepłymi napojami oraz tradycyjną zupą bidos – ugotowaną na mięsie renifera z warzywami. Urzekają opowieściami, czarują tradycyjnym śpiewem, tzw. joikowaniem, przenoszą w inny świat.

---------------------------------------------
*Atrakcja fakultatywna, dodatkowo płatna na miejscu


Farma Husky - świat psich zaprzęgów

Dla amatorów zwierząt i adrenaliny będzie szansa spędzić czas na farmie husky, gdzie spróbujesz swych sił w powożeniu psim zaprzęgiem. Moc wrażeń zapewniona!

---------------------------------------------
*Atrakcja fakultatywna, dodatkowo płatna na miejscu

PLAN WYPRAWY DO NORWEGII

DZIEŃ III-VI
DZIEŃ III-VI

Tromsø – Lyngen – Kvænangen – Tromsø

  • Wypływamy z Tromso. Po drodze mijamy półwysep Lyngen z krajobrazami skalistych, urwistych Alp Lyngeńskich, których strome zbocza niemal wyrastają z powierzchni wody. Otaczające go Ullsfjorden i Lyngenfjorden są przez to niezwykle malownicze.
  • Zatrzymujemy się na noc w Nord-Lenangen, skąd udajemy się na trekking w stronę cypla Lyngstuva próbując „złowić” zorze polarne. 
  • Płyniemy do malowniczego fiordu Kvænangen. Tu spędzimy najbliższe dni w poszukiwaniu stad humbaków i orek oraz obserwując orły. Orki poruszają się tu najczęściej całymi stadami, liczącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników, polując na śledzie.
  • Być może uda się nam być świadkiem „techniki karuzeli” używanej przez orki w celu zdobycia pożywienia.
  • Następnie sami próbujemy sił w wędkowaniu i przy odrobinie szczęścia rozkoszujemy się niepowtarzalnym smakiem świeżutkiego dorsza.
  • Mijamy Skjervøy i dopływamy do malowniczej wyspy Spildry.
  • Wieczorem ponownie „łowimy” zorze polarne.  
  • W tych dniach kilkakrotnie wypłyniemy w głąb fiordu po to, by obcować z wielorybami i orkami. Mamy nadzieję na mnóstwo okazji do niepowtarzalnych obserwacji i wspaniałych zdjęć.
  • Jeden z dni poświęcimy na trekking na wyspie. W zależności od pogody przejdziemy szlakiem historycznym wzdłuż stanowisk archeologicznych – miejsc zamieszkania Saamów lub jeśli aura będzie łaskawa i pokrywa śnieżna odpowiednio twarda, wejdziemy na najwyższy szczyt wyspy, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na otaczające wyspę i fiordy. 
  • Na wyspie, jeśli pogoda nam na to pozwoli, zjemy kolację przy ognisku, być może rozkoszując się jednocześnie zielonkawą poświatą zorzy polarnej. 
  • Następnie wracamy do Tromsø, co ponownie daje nam idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej z pokładu jachtu, z dala od cywilizacji.  
DZIEŃ VII
DZIEŃ VII

Tromsø – Sommarøy – Hillesøya – Håja – Tromsø

  • Udajemy się na samochodową wycieczkę wzdłuż malowniczych brzegów wyspy Kvaløya, podziwiając po drodze przepiękne widoki, fiordy, zatoczki i plaże.
  • Jedziemy doliną otoczoną pięknymi górami z których do jeziorek spływają wodospady. Potem znowu góry, fiordy, domki i urokliwe plaże. Po drodze liczne ostrzeżenia o wędrujących reniferach i łosiach. Krajobraz zmienia się co chwilę, pełna gama kolorów i kształtów.  
  • Sommarøy to arktyczne Malediwy. Na miejscu eksplorujemy najpiękniejsze zakątki, plaże z białym piaskiem, turkusową wodą, zatoczkami i wzniesieniami. Stąd widać też wyspę Håja, która zainspirowała swoim niezwykłym kształtem architekta projektującego słynną Arktyczną Katedrę w Tromsø.
  • Jeśli są sprzyjające warunki, wówczas robimy trekking na górę Hillesøytoppen. Widok zapiera w piersiach. Trzeba być jednak uważnym, gdyż nisko latają mające tu swoje gniazda orły.
  • Po zejściu na dół przepysznie smakuje kawa w klimatycznym, ciepłym Arctic Hotelu.  
  • OPCJA DODATKOWA (płatna na miejscu): Spragnieni kultury mają możliwość wspaniałej opcjonalnej wycieczki do wioski Saamów (Lapończyków) żyjących na tych ziemiach od wieków.  Udamy się na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem. W lavvo, Saamowie częstują nas ciepłymi napojami oraz tradycyjną zupą bidos – ugotowaną na mięsie renifera z warzywami. Urzekają opowieściami, czarują tradycyjnym śpiewem, tzw. joikowaniem, przenoszą totalnie w inny świat. 
  • W Tromsø udajemy się na ostatni wspólny spacer i jak co wieczór czekamy na pojawienie się zorzy.

Realizacja prezentowanego programu będzie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. To w końcu Arktyka, więc trzeba mieć na uwadze, że kolejność poszczególnych etapów wyprawy może ulec zmianie, a niektóre punkty mogą zostać niezrealizowane. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy zapewnić, że spędzimy czas intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji. 

DLACZEGO WARTO JECHAĆ Z NAMI?

CENA WYPRAWY DO KRAINY HUMBAKÓW I WIELORYBÓW

4990 PLN
+ bilet lotniczy: około 1500-2500 zł

Gwarancją miejsca jest wpłata pierwszej raty: 1000 PLN

CENA OBEJMUJE

CENA NIE OBEJMUJE

LIDERZY WYPRAWY

MAREK

Kapitan jachtu. 

„Moje podróże sięgają obu krańców świata i są najcenniejszą częścią mojego życia, poza żoną i czwórką dzieci”. 

Na co dzień zamieszkuje Kraków, jednak ostatnimi czasy często obiera kierunki północne, a szczególnie zakochany jest w Svalbardzie, gdzie zajmuje się badaniami struktury lodowca i jego przemieszczaniami, w autorskim projekcie ” 10 lodowców”. 

Żeglarz, kapitan, fotograf – laureat nagród takich jak Kolosy 2021, wyróżniony w kategorii żeglarstwo, laureat głównej nagrody w roku 2022 w konkursie fotograficznym Pantaenius Jacht Photo. 
Dokładnie 15.09.2021 osiągnął granicę lodu w żegludze na północ, 82° 23′ N, również w roku 2021 dwukrotnie opłynął Spitsbergen, wraz z eksploracją najbardziej północnej części Svalbardu. 

Uprawnienia i certyfikaty:

  • Kapitan jachtowy, 
  • Instruktor żeglarstwa
  • BVLOS – operator bezzałogowych statków powietrznych
  • Posiada pozwolenie na broń 

 

MARCIN

Lider grupy.

Pomysłodawca i współzałożyciel Sport Adventure. Były żołnierz z dwudziestopięcioletnim stażem służby. Weteran misji w Afganistanie i Iraku.  Sportowiec – amator, ulubione dyscypliny to bieganie i triathlon. Prywatnie miłośnik urody świata, którą najczęściej kontempluje pod żaglami. Organizator i uczestnik rejsów morskich. Siła spokoju, człowiek o mocnym kręgosłupie i mocnych nerwach. Koneser pizzy w każdej postaci. 

 

Jeśli masz pytania odnośnie wyjazdu,
skontaktuj się bezpośrednio z liderem

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy muszę posiadać umiejętności żeglarskie?

Nie musisz. To nie jest wyprawa skierowana do żeglarzy. Jacht ma stałą, zawodową załogę. Podczas wyprawy będziemy uczyć Cię podstawowych elementów obsługi jachtu. Każdy będzie pełnił wachty pod okiem członka załogi. 

Czy na jachcie jest zimno?

Nie. Jacht jest w pełni ogrzewany, ma również zakrytą sterówkę, więc nawet podczas pełnienia wachty jest się odizolowanym od otoczenia. 

Jak wyglądają trekkingi?

Trasy trekkingowe są krótkie i niewymagające. To raczej spacery po pięknych szlakach niż wielogodzinne marsze. Warto zabrać ze sobą mały plecak 20-30l. Poziom trudności zależy od warunków pogodowych. Mało śniegu – przyjemny spacer, w przypadku trudnych warunków trasa zostanie zmodyfikowana. Na jachcie znajdują się raczki oraz rakiety śnieżne do dyspozycji uczestników wyprawy. 

Co zabrać na rejs, jak należy się ubrać?

Lista sprzętu niezbędnego znajduje się w regulaminie wyprawy. Szczególną uwagę zwracamy na: ciepłe, całoroczne buty za kostkę + ciepłe skarpety, kurtkę puch, kurtkę i spodnie wiatroszczelne, miękkie obuwie do chodzenia po jachcie, stuptuty, raczki turystyczne i kijki, czołówkę, leki, które zażywasz, bieliznę oddychającą, polar, bojówki  oraz poszwa na kołdrę, którą dostaniesz na jachcie.

Na jakie temperatury należy się przygotować?

W Norwegii średnia temperatura waha się między 0, a – 15, szczególnie przy silnym wietrze. 

Jak przygotowujemy jedzenie?

Na jachcie będą już czekać na nas zrobione zapasy. Część rzeczy kupujemy lokalnie, część przywozimy od kontrahentów z Polski. Mam gotowe mięsne porcje obiadowe do odgrzania. Każdego dnia dwójka z nas ma „wachtę kambuzową” czyli – dyżur w kuchni. Takie osoby zajmują się przygotowywaniem posiłków pod okiem kogoś z załogi, myją naczynia i sprzątają.

Jakie są warunki sanitarne na jachcie?

Na jachcie są dwie toalety i prysznic z ciepłą wodą. Trzeba się liczyć z tym, że prysznica nie będzie można codziennie brać z uwagi na to, że mamy ograniczone zasoby wody. Warto zabrać mokre chusteczki.

Czy na jachcie jest prąd, a podczas rejsu jest szansa na zasięg?

Tak, można spokojnie ładować komórki, trzeba mieć ze sobą kabel USB. W Norwegii prawie zawsze jest zasięg, więc spokojnie będziesz mógł poinformować świat o swoich północnych przygodach.

Czy stajemy w portach?

Zatrzymujemy się w portach na trasie rejsu. 

Ile osób będzie liczyć grupa?

Preferujemy kameralne grupy, która w przypadku rejsu nie przekroczy 10 osób. Stawiamy na atmosferę i zgrany zespół podczas całej podróży. Dodatkowo ilość miejsc na jachcie weryfikuje liczbę uczestników, a zależy nam na waszym komforcie podczas wyprawy. 

Kto będzie się mną opiekował na miejscu?

Wspólnie z grupą jedzie Lider Wyprawy Sport Adventure, który jest odpowiednio przeszkolony do prowadzenia wypraw na morzu. Lider przed wyruszeniem w drogę chętnie odpowie na wszystkie nurtujące kwestie oraz pomoże Ci się przygotować do wyprawy. Na miejscu Lider jest łącznikiem między kapitanem jachtu, a grupą. Dba o organizację, bezpieczeństwo, atmosferę i plan wyprawy już na miejscu.

Wystarczy, że wykupię wyprawę i o nic więcej nie muszę się martwić?

Dokładnie tak, zajmiemy się resztą: formalności, bilety lotnicze, organizacja wyprawy na miejscu oraz merytoryczna pomoc przed wyjazdem. Ty tylko odliczasz dni, które pozostały do wymarzonej podróży.

Mogę ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z wyprawy?

Jasne! Ubezpieczenie działa w przypadku choroby (w tym COVID-19) lub innych losowych okoliczności, które uniemożliwią Ci udział w wyprawie. Więcej informacji na temat warunków ubezpieczenia znajdziesz u Lidera Wyprawy. 

Czy dostanę fakturę za wyjazd?

Oczywiście, taką informację potrzebujemy przy dokonywaniu wpłaty zaliczki. Należy ją zgłosić bezpośrednio do Lidera Wyprawy.  

OPINIE O WYPRAWIE DO NORWEGII

Ocena uczestników (na podstawie ankiet): 9,2
9.6/10

NAJNOWSZE OPINIE O SPORT ADVENTURE

Sport Adventure prezentując ofertę wyprawy działa jako agent turystyczny dla organizatora turystyki Ludzie Morza sp. z o.o.

Chcesz wiedzieć więcej o kolejnych terminach?

Zapisz się na listę zainteresowanych wyprawą do Norwegii

Poinformujemy Cię jak tylko otworzymy dodatkowe terminy.