fbpx

WYPRAWA NA SPITSBERGEN

Rejs jachtem w głąb Arktycznej Krainy

TERMINY

11-19.06.2023 (9 dni) - brak miejsc
19-26.06.2023 (8 dni)

Sport Adventure łączy siły z Men of Sea, by dać Wam pełną przygód wyprawę na Spitsbergen, podczas której odkryjemy piękno dalekiej północy zakutej w lodzie. 

Spitsbergen odkryjemy z dwóch perspektyw: morskiej żeglugi i wycieczek trekkingowych 

 Z nami możesz wybrać się na rejs pomiędzy górami lodowymi i growlerami. Dzięki nowoczesnemu jachtowi, dotrzemy do miejsc gdzie rzadko trafia człowiek. 

Dzięki temu możesz zobaczyć dziewicze i nienaruszone ludzką ręką rejony, by rozkoszować się naturą w najczystszej postaci. 

Odkryjesz krainę dzikich, arktycznych zwierząt, spotykając po drodze setki ptaków, kolonie morsów i wypatrując stad wielorybów. 

Jeśli szczęście nam dopisze, może uda nam się spotkać płetwala błękitnego – największe zwierzę na Ziemi. 

Udasz się w rejon, gdzie królem jest niedźwiedź polarny. Będzie szansa na obserwację tego arktycznego drapieżnika z bezpiecznej odległości.  

Zbliżysz się do lodowców, by odkryć ich tajemnice. Zaobserwujesz proces „cielenia się” gór lodowych, które przełamując się, wpadają do zimnych wód Oceanu Arktycznego.

Zachwycać nas będą wysokie czoła lodowcowe, które są pełne różnorodnych odcieni błękitu, rozmaitych pęknięć, jaskiń i szczytów o nieprawdopodobnych kształtach. Z nami będziesz podziwiać je z bardzo bliskiej odległości.

 

Wyprawa na Spitsbergen łączy w sobie żeglarstwo i trekkingi. 

Dzięki jachtowi jesteśmy w stanie dopłynąć do miejsc, do których nie dociera ludzka stopa. 

Odbędziemy też kilka wycieczek trekkingowych. Jedna z nich zaprowadzi nas aż do samego lodowca.  Jeśli warunki pozwolą,  spróbujemy na niego wejść.  

Odkryjemy też  tajemnice wymarłego miasto Pyramiden. 

Do prowadzenia wypraw na Spitsbergen konieczny jest odpowiednio przygotowany jacht. 

Nasza jednostka wyposażona jest w stalowy, masywny kadłub, zaawansowane systemy łączności i bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu dużego komfortu. Na jachcie znajdują się trzy kabiny 2 – osobowe oraz dwie 3 – osobowe, 2 łazienki (jedna wyposażona w prysznic), duża kuchnia, kuchenka z piekarnikiem, 3 lodówki, zabudowany kokpit i ogrzewanie.

To jednostka o długości 17,5 m i szerokości 4,5 m prowadzona przez polskiego kapitana z wieloletnim doświadczeniem żeglugi w Arktyce. 

PRZYGODY I MIEJSCA, KTÓRE ODKRYJEMY


Nordfjorden - miejsce spotkania z wielorybami

To północna odnoga Isfjorden, drugiego najdłuższego fiordu Spitsbergenu (107 km), leżącego po jego zachodniej stronie. To przepiękne miejsce otoczone lodowcami. Od strony północnej, w zatoce Brevika, do fiordu schodzi lodowiec Sefströmbreen. Od zachodu, w zatoce Yoldiabukta - potężny 30 km lodowiec Sveabreen, który przy dobrej pogodzie widoczny jest z samego Longyearbyen.

Okolice fiordu są popularnymi terenami łowieckimi, gdzie często można spotkać różne wieloryby: humbaki, płetwale, a nawet płetwale błękitne.


Ymerbukta - zatoka usłana lodem

To zatoka do której schodzi sześciokilometrowy lodowiec Esmarkbreen. Zatoka jest często zasypana lodem, a widoki cielącego się tam lodowca ukazują potęgę sił natury. To miejsce ma również ciekawą historię, a w której swoje ślady mają Pomorzanie, ale o tym dowiesz się podczas rejsu 🙂


Skansbukta - plaża w północnym wydaniu

Skansbukta to wyjątkowa zatoka przy początku Billefjorden, odnoga Isfjorden. Płaski teren plaży z trzech stron otaczają strzeliste klify góry Skansen, chroniąc miejsce przed wiatrem i mrozem. Dzięki takiemu położeniu, podobnie jak w centrum Isfjorden, dominuje tu roślinność ciepłolubna.


Poolepynten - obserwacja kolonii morsów

To połtorakilometrowy cypel na wschodnim wybrzeżu Prins Karis Forland, należący do Parku Narodowego Forlandet. Miejsce słynie z widowiskowej kolonii morsów, które będziemy podziwiać z bliskiej odległości. Te arktyczne olbrzymy potrafią osiągąć ponad 3 metry długości, przy wadze 1500 kilogramów, co czyni je jednymi z największych drapieżników na świecie. Będziemy mieli unikalną szansę obserwacji tych dzikich zwierząt w naturalnym środowisku


Adolfbukta - zatoka "lodowych jaskiń"

To zatoka znajdująca się w środkowej części Billefjorden w centralnej części Spitsbergenu. Schodzi do niej lodowiec Nordenskiöldbreen o długości 25 km i szerokości 11 km. Spore wrażenie robi czoło lodowca z formacjami lodowymi przypominającymi wydrążone jaskinie, do których postaramy się podpłynąć.


Pyramiden - pozostałości po "radzieckiej potędze północy"

To była osada górnicza, która powstała w 1910 r. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującym się w pobliżu górze w kształcie piramidy. Kiedy w roku 1927 prawa do niej nabył Związek Radziecki, stała się miejscem niespotykanego nigdzie indziej socjalistycznego eksperymentu propagandowo - gospodarczego.

Dziś to "miasto - widmo", w którym na nowo zaczyna rządzić natura, odbierając co swoje. Przechadzając się po ulicach miasta, można zobaczyć wciąż w pełni wyposażone domostwa.


Longyearbyen - miasteczko górnicze

To największe miasto i centrum administracyjne Svalbardu. Znajduje się w zatoce Isfjorden i jest w większości zamieszkałe przez Norwegów. Do 1990 r. było niemal wyłącznie osadą górniczą, w późniejszym czasie stało się centrum turystycznym i naukowym. To właśnie tutaj znajduje się najbardziej na północ wysunięta restauracja na świecie o wdzięcznej nazwie „Kroa: Na Samom Krayu Mira”.

PLAN WYPRAWY NA SPITSBERGEN

Realizacja prezentowanego programu będzie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. To w końcu Arktyka, więc trzeba mieć na uwadze, że kolejność poszczególnych etapów wyprawy może ulec zmianie, a niektóre punkty mogą zostać niezrealizowane. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy zapewnić, że spędzimy czas intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji. 

DLACZEGO WARTO JECHAC RAZEM Z NAMI?

CENA WYPRAWY NA SPITSBERGEN

TERMIN 1

11-19.06.2023 (9 dni) - brak miejsc

2 150 EUR

+ bilet lotniczy: około 2 500 - 3 500 PLN
+ kasa jachtowa 280 EUR

TERMIN 2

19-26.06.2023 (8 dni)

2 000 EUR

+ bilet lotniczy: około 2 500 - 3 500 PLN
+ kasa jachtowa 280 EUR


zaliczka gwarantująca miejsce na wyprawie: 600 EUR

CENA OBEJMUJE

CENA NIE OBEJMUJE

LIDERZY WYPRAWY

MAREK – kapitan jachtu

„Moje podróże sięgają obu krańców świata i są najcenniejszą częścią mojego życia, poza żoną i czwórką dzieci”. 

Na co dzień zamieszkuje Kraków, jednak ostatnimi czasy często obiera kierunki północne, a szczególnie zakochany jest w Svalbardzie, gdzie zajmuje się badaniami struktury lodowca i jego przemieszczaniami, w autorskim projekcie ” 10 lodowców”. 

Żeglarz, kapitan, fotograf – laureat nagród takich jak Kolosy 2021, wyróżniony w kategorii żeglarstwo, laureat głównej nagrody w roku 2022 w konkursie fotograficznym Pantaenius Jacht Photo. 
Dokładnie 15.09.2021 osiągnął granicę lodu w żegludze na północ, 82° 23′ N, również w roku 2021 dwukrotnie opłynął Spitsbergen, wraz z eksploracją najbardziej północnej części Svalbardu. 

Uprawnienia i certyfikaty:

 • Kapitan jachtowy, 
 • Instruktor żeglarstwa
 • BVLOS – operator bezzałogowych statków powietrznych
 • Posiada pozwolenie na broń 

 

MARCIN SZYMAŃSKI

Pomysłodawca i współzałożyciel Sport Adventure. Były żołnierz z dwudziestopięcioletnim stażem służby. Weteran misji w Afganistanie i Iraku.  Sportowiec – amator, ulubione dyscypliny to bieganie i triathlon. Prywatnie miłośnik urody świata, którą najczęściej kontempluje pod żaglami. Organizator i uczestnik rejsów morskich. Siła spokoju, człowiek o mocnym kręgosłupie i mocnych nerwach. Koneser pizzy w każdej postaci. Refleksją i doświadczeniami dzieli się na blogu www.colonelweekly.pl

 

Jeśli masz pytania odnośnie wyjazdu,
skontaktuj się bezpośrednio z liderem

Chcesz przeżyć przygodę życia?

Zapisz się na wyprawę na Spitsbergen

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, a my zajmiemy się resztą

  Wybierz termin (wymagane)

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Nr Telefonu (wymagane)

   TAK

  Zapoznałem/am się z treścią

  Regulaminu

  oraz

  Warunkami Uczestnictwa

  i akceptuję ich postanowienia. Zostałem/am poinformowany, że szczegóły na temat przetwarzania moich danych osobowych znajdują się w

  Polityce Prywatności

  oraz

  RODO

  .

   TAK

  Wyrażam zgodę na wykorzystywanie podanego przeze mnie numeru telefonu oraz adresu e-mail dla celów marketingu bezpośredniego przez Sport Adventure s.p. z.o.o. z siedzibą w Prądniku Korzkiewskim. Zostałem poinformowany, że zgoda jest dobrowolna i może być wycofana w każdym momencie.