fbpx

WYPRAWA NA SPITSBERGEN

Rejs jachtem w głąb Arktycznej Krainy

TERMINY

11-19.06.2023 (9 dni) - brak miejsc
19-26.06.2023 (8 dni) - brak miejsc

Sport Adventure łączy siły z Men of Sea, by dać Wam pełną przygód wyprawę na Spitsbergen, podczas której odkryjemy piękno dalekiej północy zakutej w lodzie. 

Spitsbergen odkryjemy z dwóch perspektyw: morskiej żeglugi i wycieczek trekkingowych 

 Z nami możesz wybrać się na rejs pomiędzy górami lodowymi i growlerami. Dzięki nowoczesnemu jachtowi, dotrzemy do miejsc gdzie rzadko trafia człowiek. 

Dzięki temu możesz zobaczyć dziewicze i nienaruszone ludzką ręką rejony, by rozkoszować się naturą w najczystszej postaci. 

Odkryjesz krainę dzikich, arktycznych zwierząt, spotykając po drodze setki ptaków, kolonie morsów i wypatrując stad wielorybów. 

Jeśli szczęście nam dopisze, może uda nam się spotkać płetwala błękitnego – największe zwierzę na Ziemi. 

Udasz się w rejon, gdzie królem jest niedźwiedź polarny. Będzie szansa na obserwację tego arktycznego drapieżnika z bezpiecznej odległości.  

Zbliżysz się do lodowców, by odkryć ich tajemnice. Zaobserwujesz proces „cielenia się” gór lodowych, które przełamując się, wpadają do zimnych wód Oceanu Arktycznego.

Zachwycać nas będą wysokie czoła lodowcowe, które są pełne różnorodnych odcieni błękitu, rozmaitych pęknięć, jaskiń i szczytów o nieprawdopodobnych kształtach. Z nami będziesz podziwiać je z bardzo bliskiej odległości.

Wyprawa na Spitsbergen łączy w sobie żeglarstwo i trekkingi. 

Dzięki jachtowi jesteśmy w stanie dopłynąć do miejsc, do których nie dociera ludzka stopa. 

Odbędziemy też kilka wycieczek trekkingowych. Jedna z nich zaprowadzi nas aż do samego lodowca.  Jeśli warunki pozwolą,  spróbujemy na niego wejść.  

Odkryjemy też  tajemnice wymarłego miasto Pyramiden. 

Do prowadzenia wypraw na Spitsbergen konieczny jest odpowiednio przygotowany jacht. 

Nasza jednostka wyposażona jest w stalowy, masywny kadłub, zaawansowane systemy łączności i bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu dużego komfortu. Na jachcie znajdują się trzy kabiny 2 – osobowe oraz dwie 3 – osobowe, 2 łazienki (jedna wyposażona w prysznic), duża kuchnia, kuchenka z piekarnikiem, 3 lodówki, zabudowany kokpit i ogrzewanie.

To jednostka o długości 17,5 m i szerokości 4,5 m prowadzona przez polskiego kapitana z wieloletnim doświadczeniem żeglugi w Arktyce. 

PRZYGODY I MIEJSCA, KTÓRE ODKRYJEMY


Nordfjorden - miejsce spotkania z wielorybami

To północna odnoga Isfjorden, drugiego najdłuższego fiordu Spitsbergenu (107 km), leżącego po jego zachodniej stronie. To przepiękne miejsce otoczone lodowcami. Od strony północnej, w zatoce Brevika, do fiordu schodzi lodowiec Sefströmbreen. Od zachodu, w zatoce Yoldiabukta - potężny 30 km lodowiec Sveabreen, który przy dobrej pogodzie widoczny jest z samego Longyearbyen.

Okolice fiordu są popularnymi terenami łowieckimi, gdzie często można spotkać różne wieloryby: humbaki, płetwale, a nawet płetwale błękitne.


Ymerbukta - zatoka usłana lodem

To zatoka do której schodzi sześciokilometrowy lodowiec Esmarkbreen. Zatoka jest często zasypana lodem, a widoki cielącego się tam lodowca ukazują potęgę sił natury. To miejsce ma również ciekawą historię, a w której swoje ślady mają Pomorzanie, ale o tym dowiesz się podczas rejsu 🙂


Skansbukta - plaża w północnym wydaniu

Skansbukta to wyjątkowa zatoka przy początku Billefjorden, odnoga Isfjorden. Płaski teren plaży z trzech stron otaczają strzeliste klify góry Skansen, chroniąc miejsce przed wiatrem i mrozem. Dzięki takiemu położeniu, podobnie jak w centrum Isfjorden, dominuje tu roślinność ciepłolubna.


Poolepynten - obserwacja kolonii morsów

To połtorakilometrowy cypel na wschodnim wybrzeżu Prins Karis Forland, należący do Parku Narodowego Forlandet. Miejsce słynie z widowiskowej kolonii morsów, które będziemy podziwiać z bliskiej odległości. Te arktyczne olbrzymy potrafią osiągąć ponad 3 metry długości, przy wadze 1500 kilogramów, co czyni je jednymi z największych drapieżników na świecie. Będziemy mieli unikalną szansę obserwacji tych dzikich zwierząt w naturalnym środowisku


Adolfbukta - zatoka "lodowych jaskiń"

To zatoka znajdująca się w środkowej części Billefjorden w centralnej części Spitsbergenu. Schodzi do niej lodowiec Nordenskiöldbreen o długości 25 km i szerokości 11 km. Spore wrażenie robi czoło lodowca z formacjami lodowymi przypominającymi wydrążone jaskinie, do których postaramy się podpłynąć.


Pyramiden - pozostałości po "radzieckiej potędze północy"

To była osada górnicza, która powstała w 1910 r. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującym się w pobliżu górze w kształcie piramidy. Kiedy w roku 1927 prawa do niej nabył Związek Radziecki, stała się miejscem niespotykanego nigdzie indziej socjalistycznego eksperymentu propagandowo - gospodarczego.

Dziś to "miasto - widmo", w którym na nowo zaczyna rządzić natura, odbierając co swoje. Przechadzając się po ulicach miasta, można zobaczyć wciąż w pełni wyposażone domostwa.


Longyearbyen - miasteczko górnicze

To największe miasto i centrum administracyjne Svalbardu. Znajduje się w zatoce Isfjorden i jest w większości zamieszkałe przez Norwegów. Do 1990 r. było niemal wyłącznie osadą górniczą, w późniejszym czasie stało się centrum turystycznym i naukowym. To właśnie tutaj znajduje się najbardziej na północ wysunięta restauracja na świecie o wdzięcznej nazwie „Kroa: Na Samom Krayu Mira”.

PLAN WYPRAWY NA SPITSBERGEN

Realizacja prezentowanego programu będzie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. To w końcu Arktyka, więc trzeba mieć na uwadze, że kolejność poszczególnych etapów wyprawy może ulec zmianie, a niektóre punkty mogą zostać niezrealizowane. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy zapewnić, że spędzimy czas intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji. 

DLACZEGO WARTO JECHAC RAZEM Z NAMI?

CENA WYPRAWY NA SPITSBERGEN

TERMIN 1

11-19.06.2023 (9 dni) - brak miejsc

2 150 EUR

+ bilet lotniczy: około 2 500 - 3 500 PLN
+ kasa jachtowa 280 EUR

TERMIN 2

19-26.06.2023 (8 dni) - brak miejsc

2 000 EUR

+ bilet lotniczy: około 2 500 - 3 500 PLN
+ kasa jachtowa 280 EUR


zaliczka gwarantująca miejsce na wyprawie: 600 EUR

CENA OBEJMUJE

CENA NIE OBEJMUJE

LIDERZY WYPRAWY

MAREK – kapitan jachtu

„Moje podróże sięgają obu krańców świata i są najcenniejszą częścią mojego życia, poza żoną i czwórką dzieci”. 

Na co dzień zamieszkuje Kraków, jednak ostatnimi czasy często obiera kierunki północne, a szczególnie zakochany jest w Svalbardzie, gdzie zajmuje się badaniami struktury lodowca i jego przemieszczaniami, w autorskim projekcie ” 10 lodowców”. 

Żeglarz, kapitan, fotograf – laureat nagród takich jak Kolosy 2021, wyróżniony w kategorii żeglarstwo, laureat głównej nagrody w roku 2022 w konkursie fotograficznym Pantaenius Jacht Photo. 
Dokładnie 15.09.2021 osiągnął granicę lodu w żegludze na północ, 82° 23′ N, również w roku 2021 dwukrotnie opłynął Spitsbergen, wraz z eksploracją najbardziej północnej części Svalbardu. 

Uprawnienia i certyfikaty:

 • Kapitan jachtowy, 
 • Instruktor żeglarstwa
 • BVLOS – operator bezzałogowych statków powietrznych
 • Posiada pozwolenie na broń 

 

MARCIN SZYMAŃSKI

Pomysłodawca i współzałożyciel Sport Adventure. Były żołnierz z dwudziestopięcioletnim stażem służby. Weteran misji w Afganistanie i Iraku.  Sportowiec – amator, ulubione dyscypliny to bieganie i triathlon. Prywatnie miłośnik urody świata, którą najczęściej kontempluje pod żaglami. Organizator i uczestnik rejsów morskich. Siła spokoju, człowiek o mocnym kręgosłupie i mocnych nerwach. Koneser pizzy w każdej postaci. 

Jeśli masz pytania odnośnie wyjazdu,
skontaktuj się bezpośrednio z liderem

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy muszę posiadać umiejętności żeglarskie?

Nie musisz. To nie jest wyprawa skierowana do żeglarzy. Jacht ma stałą, zawodową załogę. Podczas wyprawy będziemy uczyć Cię podstawowych elementów obsługi jachtu. Każdy będzie pełnił wachty pod okiem członka załogi. 

Czy na jachcie jest zimno?

Nie. Jacht jest w pełni ogrzewany, ma również zakrytą sterówkę, więc nawet podczas pełnienia wachty jest się odizolowanym od otoczenia. 

Jak wyglądają trekkingi?

Trasy trekkingowe są krótkie i niewymagające. To raczej spacery po pięknych szlakach niż wielogodzinne marsze. Warto zabrać ze sobą mały plecak 20-30l. Poziom trudności zależy od warunków pogodowych. Mało śniegu - przyjemny spacer, w przypadku trudnych warunków trasa zostanie zmodyfikowana.

Do dyspozycji uczestników są również raczki i rakiety śnieżne. 

Co zabrać na rejs, jak należy się ubrać?

Lista sprzętu niezbędnego znajduje się w regulaminie wyprawy. Szczególną uwagę zwracamy na: ciepłe buty za kostkę plus ciepłe skarpety, kurtkę puchową, kurtkę i spodnie wiatroszczelne, miękkie obuwie do chodzenia jachcie  stuptuty, raczki turystyczne, kijki trekkingowe, okulary przyciemniane, leki, które zażywasz, bielizna oddychająca, polar, bojówki poszwa na kołdrę, którą dostaniesz.

Na jakie temperatury należy się przygotować?

Średnia temperatura waha się między 0 do 5 stopni;  

Jak przygotowujemy jedzenie?

Na jachcie będą już czekać na nas zrobione zapasy. Część rzeczy kupujemy lokalnie, część przywozimy od kontrahentów z Polski. Mam gotowe mięsne porcje obiadowe do odgrzania. Każdego dnia dwójka z nas ma "wachtę kambuzową" czyli - dyżur w kuchni. Takie osoby zajmują się przygotowywaniem posiłków pod okiem kogoś z załogi, myją naczynia i sprzątają.

Jakie są warunki sanitarne na jachcie?

Na jachcie są dwie toalety i prysznic z ciepłą wodą. Trzeba się liczyć z tym, że prysznica nie będzie można codziennie brać z uwagi na to, że mamy ograniczone zasoby wody. Warto zabrać mokre chusteczki.

Czy na jachcie jest prąd, a podczas rejsu jest szansa na zasięg?

Tak, można spokojnie ładować komórki, trzeba mieć ze sobą kabel USB. Na Spitsbergenie prawie w ogóle nie ma zasięgu, więc nie ma co liczyć na bieżący kontakt ze światem. 

Czy stajemy w portach?

Raczej nie - stajemy na kotwicy.

Ile osób będzie liczyć grupa?

Preferujemy kameralne grupy, która w przypadku rejsu nie przekroczy 10 osób. Stawiamy na atmosferę i zgrany zespół podczas całej podróży. Dodatkowo ilość miejsc na jachcie weryfikuje liczbę uczestników, a zależy nam na waszym komforcie podczas wyprawy. 

Kto będzie się mną opiekował na miejscu?

Wspólnie z grupą jedzie Lider Wyprawy Sport Adventure, który jest odpowiednio przeszkolony do prowadzenia wypraw na morzu. Lider przed wyruszeniem w drogę chętnie odpowie na wszystkie nurtujące kwestie oraz pomoże Ci się przygotować do wyprawy. Na miejscu Lider jest łącznikiem między kapitanem jachtu, a grupą. Dba o organizację, bezpieczeństwo, atmosferę i plan wyprawy już na miejscu.

Wystarczy, że wykupię wyprawę i o nic więcej nie muszę się martwić?

Dokładnie tak, zajmiemy się resztą: formalności, organizacja wyprawy na miejscu oraz merytoryczna pomoc przed wyjazdem. Ty tylko odliczasz dni, które pozostały do wymarzonej podróży.

Mogę ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z wyprawy?

Jasne! Ubezpieczenie działa w przypadku choroby (w tym COVID-19) lub innych losowych okoliczności, które uniemożliwią Ci udział w wyprawie. Więcej informacji na temat warunków ubezpieczenia znajdziesz u Lidera Wyprawy. 

Czy dostanę fakturę za wyjazd?

Oczywiście, taką informację potrzebujemy przy dokonywaniu wpłaty zaliczki. Należy ją zgłosić bezpośrednio do Lidera Wyprawy.  

NAJNOWSZE OPINIE O SPORT ADVENTURE

Na podstawie 68 opinii
Marta Płóciennik
Marta Płóciennik
Bardzo dobrze zorganizowana jaskiniowa przygoda z przesympatyczną liderką Kasią. Dzięki wam dotarłam do miejsc, których sama nigdy nie byłabym w stanie zobaczyć. Gorąco polecam 🙂
Przemysław Perek
Przemysław Perek
Wszystko super, perfekcja przez duże ,,P". Extra ekipa, czuliśmy się jakbyśmy znali się od dawna💪👍. Byłem na Weekendzie Strzeleckim i jadę już na następny. Doświadczeni instruktorzy, wszystko odbywało się pod bacznym okiem ekspertów. Bezpiecznie, chociaż łatwo nie było, czapki z głów za przygotowanie. Polecam, jeśli wszystkie wyprawy takie są to tylko wybrać termin, kierunek i pakować się w drogę 😁
Jacek Sklepowicz
Jacek Sklepowicz
Byłem na wielu wyprawach (Islandia, Gruzja, różne wyprawy krajowe itd) organizowanych przez tę firmę i mogę gorąco polecić! Fantastyczni ludzie, pasjonaci w tym co robią. Eventy domknięte od A do Z. Atrakcyjny, i kompletny program wyprawy. Duża dbałość o bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników wyprawy. Jeszcze raz - gorąco polecam, w Polsce nie znajdziecie lepszych!
GRACJANA OGORZELSKA
GRACJANA OGORZELSKA
Z całego serca polecam firmę i instruktorów. Będąc na wyprawie czułam się zaopiekowana. Wspaniałe podejście, stoicki spokój i świetny humor sprawia, że nie czuje się strachu, presji. To tu odkryłam swoje granice, o których nie miałam pojęcia i udało mi się je pokonać. Chętnie wybiorę się z Wami ponownie.
Gosia Matuszewska
Gosia Matuszewska
Znak Q! Wyprawa na medal! Polecam każdej, trochę przebojowej dziewczynie! /Kobiecie 🙂 Baterie naładowane na maxa!
Andrzej Jakobczak
Andrzej Jakobczak
Super imprezy na 102 i jeszcze 2. Będę pamiętał przeżycia długo, długo i jeszcze długo
Piotr Morawski
Piotr Morawski
Miałem przyjemność uczestniczyć z Łowcami Przygód w wyprawie do Maroka. Niezapomniane chwile , przepiękny kraj który polecam odwiedzić. A ze Sport Adventure gwarantuje ze zasmakujecie ten przepiękny i ciekawy kraj z każdej strony. Wszystko było zorganizwane perfekcyjnie. Śmiało polecam i napewno nie raz rusze w świat ze Sport Adventure!
Teresa Selecka
Teresa Selecka
Polecam wybrać się na wyprawę jaskiniową ze Sport Adventure 🙂 Niesamowite emocje, fascynujące zakamarki, które dla zwykłego zjadacza chleba są niedostępne. Wszystko to w towarzystwie wykwalifikowanej kadry instruktorów i ratowników oraz pod czujnym okiem sympatycznego Lidera Maćka. Integracja w kameralnej grupie, co jest dużym plusem. Wszelkie wymagane informacje były przesyłane na bieżąco, tak aby jak najlepiej przygotować się na wyjazd 🙂 Organizacja godna polecenia👍
Łukasz Krzemiński
Łukasz Krzemiński
Jaskiniowa przygoda ze Sport Adventure to przede wszystkim dobra zabawa, sporo adrenaliny i niezapomniane wrażenia. Do tego świetni ludzie, profesjonalizm oraz bezpieczeństwo zapewnione przez doświadczonych specjalistów. Polecam każdemu!!!

Chcesz wiedzieć więcej o kolejnych terminach?

Zapisz się na listę zainteresowanych wyprawą na Spitsbergen

Poinformujemy Cię jak tylko otworzymy dodatkowe terminy.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Nr Telefonu (wymagane)

   TAK

  Zapoznałem/am się z treścią Regulaminu oraz Warunkami Uczestnictwa i akceptuję ich postanowienia. Zostałem/am poinformowany, że szczegóły na temat przetwarzania moich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności oraz RODO.

   TAK

  Wyrażam zgodę na wykorzystywanie podanego przeze mnie numeru telefonu oraz adresu e-mail dla celów marketingu bezpośredniego przez Sport Adventure s.p. z.o.o. z siedzibą w Prądniku Korzkiewskim. Zostałem poinformowany, że zgoda jest dobrowolna i może być wycofana w każdym momencie.